Ukrainian (UA)Russian (CIS)

Робота з електронною бібліотекою та бібліографією в Zotero

 Zotero

Перманентний дефіцит часу -- це звичайна характерна риса роботи кожного науковця. При цьому, на шкоду власне творчій роботі, левову частку часу зазвичай з’їдають суто технічні речі, у т.ч. і робота з бібліографією. Відносно останньої, такий клас програм як бібліографічні менеджери, здатні зекономити досліднику чимало часу та нервів.

Донедавна, в якості бібліографічного менеджера я користувався хитромудрою зв’язкою OpenOffice.org з базою даних в MySQL. Однак, вона мала низку недоліків і з рік тому я перейшов на використання Zotero. Своїм досвідом налаштування і використання цього ПЗ я і хочу поділитися.

Для початку декілька зауважень. Попри те, що я користуюсь Zotero у зв’язці Mozilla Firefox + LibreOffice у середовищі Ubuntu Linux, цей мануал я підготував для зв’язки Google Chrome + MS Word у середовищі MS Windows, бо наразі вкрай мало серед науковців убунтоводів на зразок мене.

Zotero надає можливість зберігати бібліографічну базу та файли електронної бібліотеки дослідника онлайн. Однак, безкоштовний обсяг дискового простору обмежений всього лише 300 Мб, що для бібліотеки науковця вкрай мало (у мене, наприклад, лише біологічна бібліотека займає майже 65 Gb). Тому вся подальша інструкція заточена саме під роботу з локальною базою і з локальною електронною бібліотекою.

Тут же треба наголосити, що такий шлях вимагає регулярного створення резервних копій бібліотеки на інших носіях, бо, перефразовуючи Булгакова, говорять, що "Так, жорсткий диск смертний, але це було б ще півлиха. Кепсько те, що він іноді раптово смертний, ось у чім фокус!".

Ну і на завершення вступної частини приймемо, що електронна бібліотека займає окремий каталог на диску, де структурою підкаталогів реалізована якась її рубрикація, що спрощує орієнтування серед купи файлів статей, книг тощо. Можливо, у вас вона саме так і організована, а якщо ні, то варто її облаштувати саме таким чином. Для прикладу, модельна електронна бібліотека, яка була використана у цьому мануалі, знаходиться у каталозі D:\Documents\Library. У ній є підкаталоги, скажімо \Biology, \Geography, \Ecology  тощо, кожен з яких можна далі рубрикувати підкаталогами наступних рівнів.

Встановлення і налаштування Zotero

Запускаємо Google Chrome і переходимо на сторінку https://www.zotero.org/, де відразу ж тиснемо на велику червону кнопку "Download Now".

Скрін

 

На наступній сторінці тиснемо Download Zotero for Windows і очікуємо завантаження інсталятора.

Скрін

 

По завершенню завантаження запускаємо інсталятор. Процедура інсталяції проста і цілком зрозуміла з декількох наступних скрінів. За необхідності вказати певний шлях для встановлення програми, можна обрати опцію "Custom". В більшості ж випадків варто залишити шлях за замовчуванням.

Скрін

Скрін

Скрін

Скрін

Скрін

Скрін

 

Після завершення встановлення тиснемо "Finish" і запускаємо програму.

Скрін

 

Перед тим як перейти до налаштування Zotero, слід інтегрувати Zotero в браузер. Для цього слід повернутися на веб-сторінку завантаження і натиснути на кнопку "Chrome".

Скрін

 

На наступній сторінці, натисніть на синю кнопку "Додати в Chrome" , щоб встановити конектор, який, власне, й пов’яже Zotero з браузером.

Скрін

 

Процедура встановлення конектора є аналогічною встановленню будь-яких інших додатків в Chrome: натисніть у діалоговому вікні "Додати розширення", після чого браузер відзвітує про успішне його встановлення.

Скрін

Скрін

 

Повертаємося до Zotero -- настав час налаштувати програму для роботи. Тиснемо на верхній панелі на кнопку-"шестерню" і вибираємо з виринаючого меню пункт "Налаштування". З’явиться вікно установок програми з низкою вкладок. На першій вкладці -- "Загальні" -- все залишаємо як є, другу вкладку "Синхронізація" теж не чіпаємо (ви ж пам’ятаєте, ми налаштовуємо програму винятково на роботу з локальною базою і локальною бібліотекою).

Скрін

 

В третій же вкладці "Пошук" ми маємо змогу встановити додатки, які забезпечують повнотекстовий пошук у PDF-файлах. Для цього тиснемо на "Перевірити інсталятор" і погоджуємося на встановлення pdftotext та pdfinfo.

Скрін

Скрін

 

Трохи чекаємо, поки у вікні не з’являться записи, що дані додатки встановлені.

Скрін

 

На вкладці "Цитування" підвкладці "Текстові редактори" встановлюємо додаток, який забезпечує інтеграції Zotero з MS Word. Тиснемо "Install Microsoft Word Add-in" і чекаємо його встановлення. Підвкладку "Стилі" поки що не чіпаємо.

Скрін

 

На наступній вкладці "Розширені" переходимо до налаштувань шляхів до базового каталогу бібліотеки і файлів бази даних. Натиснувши на кнопку "Обрати" для базового каталогу у провіднику вибираємо шлях до локальної бібліотеки. У моєму випадку, як вже зазначав вище, це каталог D:\Documents\Library.

Скрін

Скрін

 

В діалоговому вікні, що з’явиться, натискаємо "Змінити налаштування базового каталога".

Скрін

 

Далі в розділі "Розміщення теки з даними" вибираємо "Користувальницька" після чого у провіднику, що з’явиться, знаходимо каталог з бібліотекою, створюємо в ній підкаталог для файлів бази даних, наприклад \Zotero_database і вибираємо її як місце зберігання даних Zotero.

Скрін

Скрін

 

Програма нас попереджає, що даний каталог (себто D:\Documents\Library\Zotero_database) пустий -- не звертаємо на це уваги і тиснемо "Yes".

Скрін

 

Щоб зміни вступили в силу -- перезапускаємо Zotero

Скрін

 

Після перезапуску ці налаштування виглядатимуть таким чином:

Скрін

 

На цьому налаштування програми практично завершено, тож перейдемо до прикладів, які ілюструють використання Zotero.

Додавання бібліографії у Zotero

Повернувшись до вікна програми бачимо, що в ньому є лише один запис "Перші кроки в Zotero" -- він нам ні до чого, тому навівши на запис курсор викликаємо правою клавішою миші контекстне меню і видаляємо.

Скрін

 

Розберемо як додавати бібліографію із онлайнових наукових баз та прив’язувати до неї завантажені до локальної бібліотеки файли статей. Для прикладу, перейдемо за посланням: http://link.springer.com/article/10.1007/s10336-009-0464-5. Для початку завантажимо і збережемо pdf зі статтею до бібліотеки (в мене, для прикладу, в каталог  D:\Documents\Library\Biology\Zoology\Ornitology\Articles\Passeriformes).

Скрін

 

Потім, натиснувши на кнопку "Export citation", що на правому сайдбарі, вибираємо експорт бібліографії у форматі RIS.

Скрін

 

По його завантаженню з’явиться вікно "Імпорт файла" (якщо не з’явиться, то треба клацнути у браузері в зоні сповіщень про завантаження по імені RIS-файла), в ньому слід зняти відмітку "Імпортувати у нову підбірку" і натиснути "OK".

Скрін

 

У вікні програми з’явиться перший запис з бібліографією даної статті.

Скрін

 

Наступним кроком до цього запису приєднаємо відповідний завантажений  і збережений до бібліотеки на попередньому кроці файл статті. Для цього, викликавши контекстне меню на відповідному записі вибираємо "Додати приєднання" > "Прикріпити посилання на файл...".

Скрін

 

У провіднику знаходимо відповідний файл статті, виділяємо його і тиснемо "Відкрити".

Скрін

 

Тепер файл статті приєднаний до відповідного бібліографічного запису, а подвійним клацанням миші по запису, який вказує на цю приєднану статтю, запускається відповідний файл -- це неймовірно зручно, оскільки не витрачається час на ручний пошук файла у локальній бібліотеці.

Скрін

 

Для різноманітності, повторимо процедуру додавання бібліографічного запису з іншого онлайнового каталогу наукових статей. Перейдемо за посиланням http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1018364716300076. Завантажимо і збережемо pdf зі статтею до бібліотеки (в мене, для прикладу, цього разу в каталог  D:\Documents\Library\Biology\Zoology\Ornitology\Articles\Charadriiformes).

Скрін

 

Далі імпортуємо бібліографію. Тиснемо кнопку "Export", на виринаючій вкладці залишаємо опції експорту за замовчуванням (формат "RIS" та вміст "Citation and Abstract") і тиснемо внизу "Export".

Скрін

 

Як і минулого разу, погоджуємося імпортувати бібліографію із RIS-файлу.

Скрін

 

Маємо другий запис в базі.

Скрін

 

Аналогічно попередньому запису, приєднуємо відповідний pdf-файл зі статтею.

Скрін

 

Скрін

 

Скрін

 

Далеко не для всіх джерел можна знайти готову для імпорту бібліографію в інтернеті. Тому розглянемо і ручне її введення. Тут все просто, тиснемо на зелену кнопку з плюсом, вибираємо відповідний тип джерела, наприклад, статтю із журнала.

Скрін

 

У вікні програми з’являється пустий запис, для якого у правому сайдбарі слід вручну ввести значення відповідних полів. Між іншим, намагайтеся не гребувати додавати до літературних джерел теги -- вони потім, коли записів в базі стає дуже багато, істотно полегшують пошук.

Скрін

 

Вставка посилань і списків літератури у документ MS Word

Тепер розглянемо додавання посилань на літературні джерела при роботі у документі MS Word. Для цього пересвідчуємося, що Zotero вже запущений і у меню MS Word переходимо на вкладку "Zotero" та тиснемо кнопку "Add/Edit Citation".

Скрін

 

При першому такому натисканні з’являється діалогове вікно, в якому пропонується обрати стиль цитування і оформлення бібліографії. Оберемо, скажімо, Elsevier Harvard (with titles) і натиснемо OK.

Скрін

 

У вікні програми з’явиться пошуковий рядок у вигляді червоного прямокутника із закругленими краями. Якщо в ньому почати вводити слова з назви статті, на яку слід послатися, вона з’явиться у випадаючому вікні -- клацаємо по ній мишкою, додаючи, таким чином, посилання у документ.

Скрін

 

Якщо це не єдине джерело, на яке слід послатися в даному місці, знову вводимо в пошуковому рядку слова з назви вже іншої статті -- клацнувши по запису, що виринув, додаємо ще одне посилання.

Скрін

 

 

Скрін

 

Натиснувши Enter, пошуковий рядок зникне, а натомість залишаться посилання на обрані статті.

Скрін

 

Як варіант, можна користуватися не пошуковим рядком, а вікном з переліком всіх записів бібліографічної бази. Для того, щоб переключитися на таке вікно, треба натиснути на маленький трикутничок біля літери Z у пошуковому рядку і у виринаючому списку натиснути "Класичний вигляд".

Тепер слід додати бібліографію. Для цього ставимо курсор у місце, куди треба вставити бібліографію, тиснемо на кнопку "Insert Bibliography" і вуаля!

Скрін

 

Встановлення додаткових стилів цитування

Насамкінець, розглянемо як додавати стилі цитування і оформлення бібліографії. У Zotero за дефолтом стилів мало, але їх легко можна додати. Для цього ідемо в налаштування програми на вкладу "Цитування" "Стилі" і тиснемо посилання "Завантажити додаткові стилі".

Скрін

 

У браузері відкриється веб-сторінка репозиторію з неймовірною кількістю стилів для Zotero. На сторінці працює пошук, інкрементно відфільтровучи записи.

Скрін

 

Навівши курсор на запис з відповідним стилем, з’явиться вікно з його попереднім переглядом.

Скрін

 

Натиснувши на відповідний запис, можна завантажити стильовий файл. Погодившись на його відкриття, з’явиться діалогове вікно із запитом на встановлення. Тиснучи "Встановити" додаємо до Zotero шуканий стиль.

Скрін

Скрін

Сподіваюсь, цього мануалу буде цілком достатньо для того, щоб розпочати освоєння Zotero, і я буду дуже втішений, якщо він стане у пригоді колегам.

 

 

{jcomments on}

 
Пошук
Користувальницький пошук